Farma na La Palmě

Naše farma Ostrov chutí se nachází na kanárském ostrově La Palma a zabývá se ekologickým pěstováním dračího ovoce (známého taky pod názvy pitaya nebo pitahaya) , manga, papaji a maracuji. Díky velice příznivému subtropickému klimatu tohoto zeleného ostrova a bio způsobu pěstování produkujeme ovoce, které vyniká svojí sladkostí i skvělou chutí. Dračí ovoce dovážíme do České republiky a v době sezóny (tedy od konce července do konce listopadu) e možné ovoce objednat na e-shopu nebo na našich prodejních akcích.

Co je dračí ovoce

Jak chutná dračí ovoce

Jak uchovávat dračí ovoce

Jak jíst dračí ovoce

 

farma1_1

Ostrov chutí pěstuje tropické bio ovoce

Farma se nachází v jihovýchodní části ostrova La Palma nedaleko vesnice Monte de Luna neboli Měsíční hora. Ostrov La Palma byl pro své unikátní přírodní podmínky vyhlášen světovou biosférickou rezervací. Ostrov se nesnaží orientovat na masovou turistiku, ale spíše na aktivní turisty, kteří ocení divokou přírodu ostrova a dále na ekoturistiku a agroturistiku. Na farmě, která má rozlohu 11 000 m2 a leží v nadmořské výšce 400 m n. m., pěstujeme tropické bio ovoce. Nepoužíváme žádné chemikálie, všechny postupy jsou čistě ekologické. V současné době se nejvíc věnujeme pěstování dračího ovoce, kterého máme vysazeno více než 1 000 rostlin. Dračí ovoce sklízíme, až když je opravdu zralé. To spolu s rychlou a šetrnou dopravou zajistí ovoci ve srovnání s běžně dostupným ovocem vynikající chuť.

Zaměřujeme se na pěstování více druhů dračího ovoce (pitaya):

  • Hibridum, JC01, Marvel – vyznačuje se sytě rudou až fialovou barvou dužiny,
  • Undatus – bílá dužina sladkokyselé chuti, plody dosahují hmotnosti 600 – 1 000 g,
  • Tesoro a Physical graffity – má velmi sladkou růžovou dužinu.

Ve spolupráci s Asociací pěstitelů Pitahaya plánujeme uvést na trh v blízké budoucnosti další zajímavé odrůdy.

Jedna z naši novinek je produkce sušeného ovoce - aktuálně nabízíme sušené mango, sušené banány a velmi zajímavé sušené dračí ovoce!

kvet

 

Co je dračí ovoce?

Dračí ovoce neboli pitaya je tropický popínavý kaktus, který dorůstá impozantních rozměrů – výhony mohou být dlouhé až šest metrů, rostlina může vážit několik set kilogramů. Další zajímavostí je to, že jeho květy se rozvíjejí jen v noci. Na Kanárských ostrovech nemá pitaya přirozené opylovače, proto musí noční opylování zajistit pěstitelé. Plody dračího ovoce mají podle odrůdy bílou, růžovou, nebo sytě červenou dužinu. Chuť dužiny je nasládlá a je možné ji přirovnat k chuti žlutého melounu nebo angreštu. Dračí ovoce je zdrojem vitamínu C, karotenu, železa a vápníku. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá regulovat trávení. Z jeho dužiny je možné připravit ovocný salát, osvěžující nápoj, nepečený cheesecake nebo i jiné dezerty.

 

pitya