EKO Farma

Vítejte na Ostrověchutí La Palmě!

Naše rodinná farma se nachází na kanárském ostrově La Palma, kde se zabýváme ekologickým pěstováním tropického ovoce.

Naší specialitou je dračí ovoce (známé též jako pitaya nebo pitahaya) , které jsme si naprosto zamilovali. Díky úrodné sopečné půdě, ekologickému pěstování a pečlivému výběru odrůd se naše dračí ovoce vyznačuje prvotřídní kvalitou v chuti, velikosti a celkovém vzhledu. Naším cílem není jen velká produkce, ale především právě kvalita. Ta je naší prioritou a stojí nám za všechnu práci navíc. 

Dračí ovoce dovážíme srpna 2022 do České republiky. Veškeré ovoce sklízíme, až když je opravdu zralé. To spolu s rychlou a šetrnou dopravou zajistí ovoci ve srovnání s běžně dostupným ovocem chuť, která vás nadchne!

 

draci ovoce s farmou 

 

Odrůdy dračího ovoce

Pitahaya nebo-li dračí ovoce má několik stovek odrůd, které liší se chutí, velikosti, barvou dužniny i slupky. Velkou výzvou pro nás bylo zvolit ty správné odrůdy tak, aby co nejlépe vyhovovali místu pěstování, podnebnému pásmu a samozřejmě chuti.  

Zjistili jsme, že neexistuje něco jako univerzální rada co se týče pěstování a výběru druhů pitaji, protože rostlina se chová jinak v Jižní Americe, jinak ve Španělsku a jinak v Asii. Takže v našem případě byl a je výběr správné odrůdy metodou pokus omyl. Pokud se nějaká odrůda ukáže jako víc zajímavá, více plodící a se zajímavější chutí, přeroubujeme ji s novou odrůdou. To je jedna z našich hlavní prací v období mezi sezónami.

  • Odrůda JC01 - růžová sladka dužnina, plody dosahují hmotnosti 500 – 800 g.
  • Odrůda Tesoro - červeno-růžová sladka dužnina, jemně kyselkavý, plody dosahují hmotnosti 400 – 800 g, 
  • Odrůda Marmel - červená dužnina, sladkokyselá chuť, plody dosahují hmotnosti 400 – 600 g.
  • Odrůda Undatus - bílá dužina sladkokyselé chuti, plody dosahují hmotnosti 500-1000 g.

Kde nás najdete?

Farma se nachází v jihovýchodní části ostrova La Palma nedaleko vesnice Monte de Luna neboli Měsíční hora. Ostrov La Palma byl pro své unikátní přírodní podmínky vyhlášen světovou biosférickou rezervací. Ostrov se nesnaží orientovat na masovou turistiku, ale spíše na aktivní turisty, kteří ocení divokou přírodu ostrova a dále na ekoturistiku a agroturistiku. Na farmě, která má rozlohu 11 000 m2 a leží v nadmořské výšce 400 m n. m., pěstujeme tropické bio ovoce. Nepoužíváme žádné chemikálie, všechny postupy jsou čistě ekologické. V současné době se nejvíc věnujeme pěstování dračího ovoce, kterého máme vysazeno více než 1 000 rostlin. 

Pokud zavítáte na La Palmu, jste k nám srdečně zváni!

 

Další produkty z našeho ovoce

Díky spolupráci s našimi partnery, jak zde na La Palmě, tak nově i českými firmami nabízíme další produkty z našeho ovoce:

Sušené dračí ovoce z manufaktury Oro de San Miguel

Novinky v roce 2023:

Ovocná placka s dračím ovocem vyrobené českou firmou Churma

Chilli omáčka s dračím ovocem od našich dalších partnerů firmy Chilipikanterie

 

 Jak jsme začínali

Farmaření je krásná práce, ale také dřina. Zvláště když začínáte úplně od začátku, ještě nic nevíte o plodině, kterou chcete pěstovat a svůj první pozemek musíte kompletně upravit, vyčistit a zúrodnit :)

Byla to pro nás velká výzva!

srovnani finca 2020 a 2023

 

Noční květina

Pitaya je rostlina, která vykvétá pouze v noci a vytváří nádherné velké květy.

Naši práci je tyto květiny ručně opylovat, protože většina druhů, které máme není samosprašná, a i když některé samosprašné jsou, nejlepší chuť a velikost získáme opylováním jednoho druhu jiným. Výběrem určitých druhů pro opylování ovlivňujeme barvu dužniny a chuť.

Takže během léta nám začínají noční směny a pokračují až do podzimu :)

kvet

 

Náš příběh na Rádiu Plus

 

 

Co je dračí ovoce

Jak chutná dračí ovoce

Jak uchovávat dračí ovoce

Jak jíst dračí ovoce