La Palma: Poklad Kanárských ostrovů

La Palma: Poklad Kanárských ostrovů plný historie a přírodních divů

La Palma, jeden z nejmenších, ale zároveň nejkrásnějších Kanárských ostrovů, je často označována jako "La Isla Bonita" neboli Krásný ostrov. Tento kouzelný ostrov láká návštěvníky svými úchvatnými přírodními scenériemi, fascinující historií i bohatou kulturou. Ostrov, který se nachází na západním okraji souostroví, je skutečnou perlou v oceánu!

Původ obyvatel a historie ostrova

Historie La Palmy je velice dlouhá, i když z geologického pohledu je to však stále mladice. Vznikla přibližně před 4 miliony let v důsledku sopečné činnosti na dně Atlantského oceánu. Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy je La Palma vulkanického původu a její vznik je spojen s pohybem Africké tektonické desky a horkými skvrnami v zemské kůře. Ostrov je stále lehce v pohybu, i když jsou otřesy velice slabé a každých cca 50let se trochu rozroste. Naposledy tomu bylo velice nedávno a to v roce 2021. Vraťme se však na začátek k prvnímu osídlení ostrova:

Původní obyvatelé byli Guančové, domorodý národ Kanárských ostrovů. Guančové byli pravděpodobně berberského původu a na ostrov se dostali z oblasti severní Afriky. Podle nejnovějších poznatků je zde zanechali Starověcí Římané, pro které pracovali jako otroci. S úpadkem říše zmizel o ostrovy zájem a otroky zde zanechali svému osudu.
Jejich kultura a zvyky nechaly na La Palmě nesmazatelnou stopu, ačkoliv po příchodu Španělů v 15. století většina Guančů postupně zanikla či byla asimilována. Díky asimilaci zůstaly na ostrovech pozůstatky jejich jazyka. setkáte se například s výrazy: Guagua (autobus), Gofio (pražená mouka), dokonce název ostrova Tenerife se pravděpodobně odvozuje od Guančských slov "tene" (hora) a "ife" (bílá).

Guančové žili v jednoduchých kamenných obydlích a jejich společnost byla organizována do klanů. Byli zdatní zemědělci a pastevci, pěstovali především obilí a chovali kozy. Jejich náboženství bylo polyteistické, uctívali různé bohy a duchy, které spojovali s přírodními jevy. Více informací o těchto zajímavých lidech zjistíte v právě připravovaném článku: Tajemná civilizace.

Kryštof Kolumbus a jeho expedice

Jednou z nejvýznamnějších osobností, která zanechala své stopy na ostrově La Palma nebyl nikdo menší, než sám Kryštof Kolumbus. Italský mořeplavec ve španělských službách, podnikl čtyři slavné cesty přes Atlantský oceán v letech 1492 až 1504. Jeho cílem bylo najít západní cestu do Asie, ale místo toho objevil Ameriku, což mělo obrovské důsledky pro celý svět.

Kanárské ostrovy hrály klíčovou roli jako zásobovací stanice pro Kolumbovy výpravy. Před svou první cestou v roce 1492 se Kolumbus zastavil na ostrově La Palmě pro doplnění zásob Čerstvou vodou, potravinami a dalšími potřebnými zásobami pro svou plavbu.

Během svých dalších cest Atlantským oceánem Kolumbus opakovaně využíval Kanárské ostrovy jako strategický bod pro doplnění zásob a provedení oprav na lodích. La Palmu však vyměnil za vedlejší ostrov La Gomera, kde se začal až podezřele dlouho zastavovat. Důvodem byla pravděpodobně půvabná Beatriz de Bobadilla, významná a vlivná žena své doby.

Narodila se do šlechtické rodiny a provdala se za Hernána Perazu, guvernéra La Gomery.
Podle legend a některých historických pramenů měla Beatriz de Bobadilla romantický vztah s králem Ferdinandem II. Aragonským a na La Gomeru neodešla zcela dobrovolně. Po smrti svého manžela v roce 1488 se Beatriz stala guvernérkou ostrova. Její vztah s Kolumbem se dostal až ke králi, což vedlo k poklesu jeho vlivu.

Díky velkému objevu tohoto významného mořeplavce se Kanárské ostrovy staly místem, kde se mísily evropské a americké kultury. Mnoho obyvatel Kanárských ostrovů se později vydalo do Nového světa, a naopak, nové plodiny a zboží z Ameriky našly cestu na Kanárské ostrovy. Například cukrová třtina, která byla poprvé přivezena na Kanárské ostrovy, se stala důležitou exportní komoditou.

Piráti a obrana ostrova

V průběhu 16. a 17. století se La Palma často stala terčem pirátů, kteří hledali bohatství a strategické body v Atlantském oceánu. Piráti, jako například známý Francis Drake, se pokoušeli ostrov dobýt, ale místní obyvatelé a obranné systémy ostrova, včetně pevností jako Castillo de Santa Catalina, úspěšně odolávali těmto útokům.

Podle místní legendy se v roce 1553 François Leclerc rozhodl zaútočit na město Santa Cruz de La Palma, hlavní přístav na ostrově. Se svou flotilou pirátských lodí připlul k ostrovu s cílem vyloupit město a získat bohatství, které zde bylo nashromážděno z obchodu s Amerikou.

Obyvatelé La Palmy však byli na útok připraveni. Městské opevnění a statečný odpor místních obyvatel způsobil pirátům značné problémy. Během prudkých bojů se jedna z pirátských lodí, údajně nesoucí významnou část ukořistěného zlata a cenností, dostala do přestřelky s místními obranami a byla těžce poškozena.

Těžce poškozená loď se začala potápět u pobřeží La Palmy, nedaleko města Santa Cruz. Pirátům se nepodařilo zachránit všechny poklady na palubě, a tak loď zmizela pod hladinou moře i s cenným nákladem. Podle legendy se vrak této lodi stále nachází někde u pobřeží La Palmy, plný zlata a dalších pokladů.

 

Přírodní bohatství ostrova

La Palma je ostrov mnoha tváří. Najdete zde velmi rozmanitou a jedinečnou krajinu, která je jednou obrovskou přírodní biosférickou rezervací. Pravděpodobně nejnavštěvovanější oblastí je Národní park Caldera de Taburiente. Caldera je jedním z největších kráterů na světě a nabízí úchvatné výhledy, vodopády a husté lesy. Tento obrovský kráter, který má průměr asi 10 kilometrů a hloubku 1,5 kilometru, je výsledkem sopečné erupce a následné eroze. V parku můžete objevit různé druhy rostlin a živočichů, včetně endemických druhů, které nenajdete nikde jinde na světě.

Poblíž parku se nachází Roque de los Muchachos, nejvyšší vrchol ostrova, odkud je možné pozorovat hvězdy díky jedné z nejlepších astronomických observatoří na světě. Observatoře na Roque de los Muchachos jsou jedny z nejdůležitějších astronomických center na světě, díky čistému nebi a minimálnímu světelnému znečištění. Mnoho významných astronomických objevů bylo učiněno právě zde.

Další přírodní zajímavostí je lesní oblast Los Tilos, která je součástí biosférické rezervace UNESCO. Tento deštný les je domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů, a nabízí nádherné stezky pro pěší turistiku. Vavřínový les Los Tilos je jedním z posledních přežívajících pralesů na Kanárských ostrovech a je domovem pro vzácné druhy jako lauriška kanárská (Laurus novocanariensis) a barbusano (Apollonias barbujana).

Na jihu La Palmy, v oblasti známé jako Fuencaliente, byly v minulosti lázně, které využívaly léčivé vlastnosti místních horkých pramenů. Tyto lázně byly populární již v dobách Guančů a později během španělské kolonizace. Horké prameny a minerální vody byly využívány k léčbě různých zdravotních potíží a dodnes zůstávají oblíbeným místem pro relaxaci.

Lázně ve Fuencaliente byly známé svými léčivými vlastnostmi díky vysokému obsahu minerálů v horkých pramenech. Tyto prameny byly považovány za zázračné a přitahovaly lidi z celého ostrova i z pevninského Španělska. Bohužel, lázně byly zničeny sopečnými erupcemi a dnes jsou známé pouze z historických záznamů a legend.

 

 

Co dalšího si nenechat ujít?

Kromě přírodních krás nabízí La Palma také mnoho kulturních a historických památek. Hlavní město Santa Cruz de La Palma je známé svými krásnými koloniálními budovami, dlážděnými uličkami a živou atmosférou. Město bylo založeno v roce 1493 a jeho historické centrum je plné krásných kostelů, paláců a tradičních kanárských domů s dřevěnými balkony.

Jednou z nejvýznamnějších budov je renesanční kostel El Salvador, postavený v 16. století, který se pyšní nádhernými dřevěnými stropy a krásnými oltáři. Další zajímavostí je městská radnice, která byla postavena v renesančním stylu a je zdobena krásnými freskami a sochami.

Zajímavé jsou také tradiční kanárské slavnosti a festivaly, které se konají po celý rok. Jedním z nejvýznamnějších je Bajada de la Virgen de las Nieves, slavnost, která se koná jednou za pět let a přitahuje návštěvníky z celého světa. Tento festival je věnován patronce ostrova, Panně Marii Sněžné, a zahrnuje procesí, hudbu, tanec a ohňostroje.

Nejvíce navštěvovanou slavností je slavnost Día de Los Indianos. Slavnost začíná brzy ráno a trvá celý den. Hlavním bodem je průvod, kde se účastníci oblékají do tradičních bílých oděvů, které připomínají oblečení nošené Indianosy. Muži nosí bílé obleky, slaměné klobouky a často mají i cigary, zatímco ženy oblékají elegantní bílé šaty, šátky a slunečníky. Jednou z nejvýznamnějších a nejzábavnějších částí slavnosti je tzv. "batalla de polvos de talco" (bitva s pudrem), kde se účastníci posypávají dětským zásypem. Celá slavnost je parodií a oslavuje návrat Palmeros (obyvatel La Palmy) z Jižní Ameriky, kam odjeli vydělat peníze. Pudr má naznačovat původ vydělaných peněz.

Pro milovníky pláží jsou tu černé písečné pláže, jako například Playa de Puerto Naos, které jsou ideální pro odpočinek a vodní sporty. Tyto pláže jsou výsledkem sopečné činnosti a nabízejí jedinečný zážitek díky svému kontrastu mezi černým pískem a azurovým mořem.

Na viděnou na La Palmě!

La Palma je skutečným pokladem Kanárských ostrovů, kde se prolíná bohatá historie s úchvatnou přírodou. Ostrov je ideálním místem pro ty, kteří hledají dobrodružství, relaxaci i poznání. Navštivte La Palmu a objevte její kouzlo sami.

La Palma má jedno z nejmenších letišť, kam přistane velké letadlo. Z tohoto důvodu může být přistání poněkud zostra a smí zde přistávat jen velmi zkušení piloti. V letních měsících se sem dostanete přímým letem z Prahy do Santa Cruz de La Palma. Zbytek roku je však třeba volil cestu přestupem. Doporučuji spojení Pra - Madrid, Madrid - La Palma. Není špatná ani trasa přes Tenerife, kde se dá využít jak následující let, tak trajekt. Trajektem cesta trvá asi 2,5h a může být vskutku divoká.

Pokud hledáte autentické a kvalitní exotické ovoce z La Palmy, navštivte Ostrovchuti s.r.o. na www.ostrovchuti.cz. Naše bio farma se nachází v Montes de Luna na jihovýchodě ostrova a nabízí vám to nejlepší, co La Palma může nabídnout. Podpořte fair trade a vychutnejte si exotické ovoce

 

Autorka článku: Elisabeth Kapitánová, farmářka z ostrovachutí