Exotika na talíři: Dračí ovoce

Exotika na talíři: Dračí ovoce

Dračí ovoce, známé také jako pitaya nebo pitahaya, patří mezi ty nejexotičtější plody, které můžete na svém talíři přivítat. Jeho jedinečný vzhled, osvěžující chuť a bohatý obsah vitamínů a minerálů jej činí nejen lahodným, ale také velmi prospěšným pro zdraví. Pojďme se podívat blíže na toto úžasné ovoce, které si stále více nachází cestu do našich kuchyní.

Odkud přichází dračí ovoce?

Pitaya pochází z rodiny kaktusovitých (Cactaceae) a jeho původní domovinou jsou oblasti Střední Ameriky, především Mexiko. Dnes se však pěstuje po celém světě, zejména v jihovýchodní Asii, Izraeli a také na Kanárských ostrovech, kde ho pěstuje česká rodinná farma Ostrovchuti.

Velkou roli v rozšíření této plodiny hrají Francouzi. V rámci svých botanických experimentů a snahy o zlepšení zemědělské produkce ve svých koloniích začali dračí ovoce pěstovat a šířit. Rostlina se rychle adaptovala na tropické a subtropické podmínky jihovýchodní Asie, což vedlo k jejímu rozšíření mimo území Indočíny. 

Na Kanárské ostrovy se dostala díky migrační vlně, která zde po existuje po celé generace a je závislá na politické situaci i sopečné aktivitě. Místní obyvatelé tíhnou více k Latinské Americe než ke Španělsku a proto se sem přirozeně dostávají i plodiny, které jsou zcela běžné pro Venezuelu a Kubu. Ovoce jim přináší větší pocit domova a spojení se svou vlastí.

Dračí ovoce má mnoho jmen. Setkáte se s ním pod názvem pitaya, pitahaya a dragon fruit. Pokud chcete oslnit okolí, naučte se pojem hylocereus undatus, protože to je oficiální latinský název (konkrétně tedy bílé odrůdy). Název ,,dračí ovoce" je přisuzován velmi specifickému vzhledu plodů. Silně připomínají dračí vejce. Překvapivě to však není díky vhledu exotického ovoce, ale samotná rostlina vypadá jako velký drak s mnoha hlavami květů. Rostlina se vine kolem stromů a jako jedno velké tělo s obrovskými květy může budit velký respekt. 

Jak vypadá dračí ovoce?

Pitaya je popínavý kaktus,  který může dosáhnout délky až 10 metrů! Rostliny mají trojúhelníkový průřez, se třemi výraznými žebry. Stonky jsou zelené, masité a obsahují areoly, z nichž vyrůstají trny nebo větvení. Rostlina se šplhá pomocí vzdušných kořenů, které se přichytávají ke kamenům i kmenům stromů. Pro snadnější práci jsou rostliny pěstovány na opěrných konstrukcích a jejich větvení se redukuje na výšku do 150cm. Díky tomu je možné bez větších komplikací opylovat květy i sklízet ovoce. Jednotlivé druhy se od sebe liší velikostí obloučků mezi areolami a počtem i velikostí trnů. 

Návrh bez názvu

Květy dračího ovoce jsou jedny z největších v kaktusovité rodině. Mohou dosáhnout délky až 30 centimetrů a průměru kolem 25 centimetrů. Příjemně voní a  jejich vůně lehce připomíná lilie. Barva květů dračího ovoce se pohybuje od bílé po žlutou. Červené odrůdy mají lehce zabarvené konce listů do červena až fialova. Tvar květů je trubkovitý s množstvím okvětních lístků.

Květ se otevírá večer a uzavírá ráno, což z něj činí noční květinu. Pro vznik ovoce je třeba ruční opylení, rostliny totiž nejsou samosprašné (až na výjimky). V přírodě opylování provádí netopýři a velký noční hmyz. Některé odrůdy jsou velice citlivé na fáze měsíce a vykvétají proto ve vlnách. Měsíc je velmi klíčový pro tvorbu květů a pokud je rostlina ve skleníku či zákrytu, hrozí že se kvetení velmi sníží nebo zcela zmizí. Z tohoto důvodu je třeba správně vybrat stanoviště a prořezávat spodní patra rostliny.

Plod dračího ovoce má oválný nebo kulovitý tvar a může vážit od 150 gramů do 1200 gramů, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Slupka je hladká a pokrytá šupinami, připomínající dračí šupiny. Slupka může být růžová, červená nebo žlutá.

Dužina plodu je šťavnatá a jemná, posetá malými černými semínky, která jsou jedlá a dodávají texturu. Dužina může být bílá, růžová, červená nebo fialová, opět v závislosti na odrůdě. Chuť je lehce sladká s jemným kyselým nádechem, často přirovnávána k směsi mezi kiwi a hruškou.

Druhy a jejich vlastnosti

  1. Hylocereus undatus: Tento druh má růžovou slupku a bílou dužinu. Je nejběžnější a často se pěstuje pro svůj dekorativní vzhled. 
  2. Hylocereus costaricensis: Má růžovou slupku a červenou dužinu, což dodává výraznější barvu a často i sladší chuť. 
  3. Hylocereus megalanthus: Tento druh se vyznačuje žlutou slupkou a bílou dužinou. Je známý pro svou sladší chuť a menší semínka

Z těchto základních druhů byly postupně vyšlechtěny stovky odrůd, které se liší velikostí, chutí barevností i morfologií rostlin. Na naší farmě se snažíme hledat ty nejzajímavější z nich a společně s dalšími pěstiteli chceme vyšlechtit vlastní odrůdu ostrova La Palma. 

Momentálně nás nejvíce zaujaly odrůdy Tesoro, Marmel, Physical Graffity a Neon. Všechny jsou velice chutné a více se o nich dozvíte v článku Odrůdy dračího ovoce.

Zdravotní přínosy dračího ovoce

Dračí ovoce je bohatým zdrojem vitamínu C, který je klíčový pro posílení imunitního systému. Vitamín C pomáhá tělu bojovat proti infekcím a urychluje hojení ran. Pravidelná konzumace dračího ovoce může zvýšit vaši odolnost vůči běžným nachlazením a jiným infekcím. 
Kromě vitamínu C obsahuje dračí ovoce také vitamíny skupiny B, jako je B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin), které jsou důležité pro energetický metabolismus a zdraví nervového systému. Mezi minerály obsažené v dračím ovoci patří železo, vápník a fosfor, které podporují zdraví kostí, krvetvorbu a celkovou vitalitu.

Obsahuje vlákninu, která je nezbytná pro zdravé trávení. Vláknina pomáhá regulovat pohyb střev, předchází zácpě a podporuje zdravý trávicí systém. Navíc podporuje růst prospěšných střevních bakterií, což přispívá k celkovému zdraví střev.

Některé studie naznačují, že dračí ovoce může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšit inzulínovou senzitivitu. Toto ovoce může být prospěšné pro osoby s diabetem nebo pro ty, kteří se snaží předcházet rozvoji tohoto onemocnění.

Dračí ovoce obsahuje antioxidanty, které pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Tímto způsobem podporuje zdraví kardiovaskulárního systému a může snížit riziko srdečních onemocnění. Navíc obsahuje mononenasycené tuky, které jsou zdravé pro srdce.

Dragon fruit je bohatý na antioxidanty, jako jsou betalainy, které chrání tělo před volnými radikály a oxidačním stresem. Antioxidanty pomáhají předcházet chronickým onemocněním, jako jsou rakovina a srdeční choroby, a také zpomalují proces stárnutí.

Vysoký podíl vody, což z něj činí skvělý zdroj hydratace, zejména v horkých letních měsících. Hydratace je klíčová pro udržení zdravé pokožky, správnou funkci ledvin a celkovou tělesnou pohodu.

 

Dračí ovoce je nízkokalorické a společně s vysokým obsahem vlákniny pomáhá navodit pocit sytosti. To může být užitečné při snaze o redukci hmotnosti, protože snižuje chuť k jídlu a zabraňuje přejídání.

Jak skladovat dračí ovoce a co s ním?

Dračí ovoce je exotickou plodinou, proto mu bude nejlépe v pokojové teplotě. Při teplotě pod 12°C dochází k narušení struktury dužiny (je více vodnatá), narušení vitamínů a účinných látek i zničení chuti. Z tohoto důvodu je vhodné skladovat dračí ovoce mimo chlad a těsně před konzumací nechat na pár minut v lednici. Studené je více osvěžující, podobně jako meloun.

Chuť dračího ovoce je velmi jemná a hodí se proto k velice pestrému využití. Samotné se jí syrové nakrájené na plátky, měsíčky, oloupané i jen rozkrojené s pomocí lžičky. Je velice dekorativní, proto se používá jako ozdoba dortů a dezertů. Vynikající je v zeleninovém salátu, kde nevadí ani kombinace se sýrem a naším ovocným octem. Ovocný salát z manga, dračího ovoce, melounu a papáji si získá obrovskou popularitu v létě u velkých i malých mslounů. Dále si můžete dračí ovoce dopřát ve smoothie, zmrzlině a v palačinkách. Přidáním kousku do těsta na palačinky, získáte krásnou růžovou barvu a příjemnou chuť. 

 

POZOR!

Při nákupu dračího ovoce se vždy zajímejte o původ, protože v mnoha zemích jsou stále používány velmi toxické pesticidy, které se dostávají přes tenkou slupku do struktury ovoce a při častějším požívání by mohly velmi negativně ovlivnit Vaše zdraví. Pozor proto na ovoce z Indonesie, Thajska a Vietnamu. To jsou nejčastější země s překročenými limity toxických látek. 

 

Hledáte-li bezpečné ovoce s ekologickou certifikací, tak jste na správném místě. Naše ovoce je s jasným původem na Kanárských ostrovech a koupit dračí ovoce lze po velkou část roku. 

Navštivte www.ostrovchuti.cz a objevte širokou nabídku čerstvého a sušeného exotického ovoce přímo z Kanárských ostrovů.

Autor: Elisabeth Kapitánová, farmářka z ostrovchuti.cz