Nejzajímavější místa ostrova La Palma

Nejzajímavější místa ostrova La Palma
Kam na výlet a jak se tam dostat?

La Palma je jedním z nejkrásnějších Kanárských ostrovů. Zaujme Vás nádhernou přírodou, dramatickou vulkanickou krajinou a bohatou historií. Tento ostrov nabízí nepřeberné množství fascinujících míst k prozkoumání. Pojďme se podívat na některé z nejzajímavějších lokalit na La Palmě  a dozvědět se více o tomto dech beroucím ostrově. 

4_2

Santa Cruz de La Palma

Hlavní město ostrova, Santa Cruz de La Palma, je kouzelné místo plné historie a kultury.Santa Cruz byla založena v roce 1493 španělským dobyvatelem Alfonsem Fernándezem de Lugo a rychle se stala významným obchodním přístavem mezi Evropou a Amerikou.

Procházejte se úzkými dlážděnými uličkami lemovanými koloniálními budovami, navštivte malebné náměstí Plaza de España, kterému dominuje nádherný kostel Iglesia de El Salvador. Jedním z lákadel města je Museo Naval, které je věnováno bohaté námořní historii ostrova. Další zajímavou památkou města je Castillo de Santa Catalina, tento historický pevnostní hrad byl postaven v 17. století na obranu proti pirátům a dnes nabízí nádherné výhledy na přístav a Atlantský oceán. V neposlední řadě by Vaší pozornosti neměla uniknout ani přírodní rezervace Risco de la Concepción, s úchvatnými výhledy na město a okolní krajinu. Tato oblast je ideální pro pěší turistiku a pozorování ptáků.

Malé návštěvníky nadchnou písčité černé pláže a blízká ZOO Maroparque nad městem. Jde o jedinou vertikální ZOO v Evropě! Je zaměřená na exotické ptactvo, které se na ostrov dostalo vinou pašeráků a není možný jejich návrat do volné přírody. 

Playa Los Cancajos

Velmi populární pláž pro rodiče s malými dětmi je playa v Los Cancajos. Jde o místo velmi blízko letiště, takže se sem dostanete i bez půjčení auta a díky častému spojení autobusem můžete vyrážet na výlety po okolí i do hlavního města. Tato pláž nabízí příjemnou zátoku za útesem, kde se vytváří přírodní brouzdaliště, kryté proti velkým vlnám a mohou tam tedy plavat i ty nejmenší děti.

Nad Playa Los Cancajos se nachází zajímavá archeologická lokalita známá jako pyramida La Palma, což je jeden z mála dochovaných pyramidálních staveb na Kanárských ostrovech. Tato pyramida je obklopena záhadou a spekulacemi o jejím původu a účelu.

Pyramida je pravděpodobně pozůstatkem původních obyvatel ostrova, Guančů, kteří zde žili před příchodem Španělů. Guančové stavěli podobné struktury z lávových kamenů, které pravděpodobně sloužily k náboženským nebo astronomickým účelům. Někteří vědci se domnívají, že pyramidy mohly být používány jako místa pro obřady spojené s oslavami slunovratu a rovnodennosti.

Pokud se chystáte na dovolenou na ostrově od června do října, tak bude tato oblast ideální pro ubytování. V zimních měsících je zde však poměrně velké riziko deštivého počasí a je lepší hledat na Západě ostrova.

5_3

Playa Nogales

Na severovýchodě ostrova se nachází jedna z nejkrásnějších pláží La Palmy, Playa Nogales. Tato odlehlá pláž, obklopená strmými útesy a bujnou vegetací, je ideální pro milovníky přírody a dobrodruhy. Přístup k pláži je možný pouze pěšky po stezce, což zaručuje klid a nedotčenou krásu tohoto místa. Zároveň je třeba udělat si pořádné zásoby na celý den, protože na místě není možné doplnění vody ani potravin.

Pláž má špatný signál a není zde plavčík, proto zde buďte opatrní a z bezpečnostních důvodů neplavte daleko. Obzvláště během zimních měsíců, kdy jsou proudy velmi zrádné a silné. Pláž je velmi vyhledávána surfaři a je pokryta jemným černým pískem.

Přímo nad touto krásnou a divokou pláží najdete největší ekologickou farmu na ostrově, Finca Nogales. Jde o jednu z nejstarších rodinných farem na ostrově, která s námi úzce spolupracuje. Každý rok se od srpna do prosince můžete těšit na jejich mango a banány zde na e-shopu.

Los Tilos

Los Tilos je jedním z nejstarších a největších vavřínových lesů na světě, zapsaným na seznamu UNESCO.Tento ekosystém je důležitý nejen pro udržení biodiverzity, ale také pro ochranu vodních zdrojů na ostrově. Voda z této oblasti se rozvádí pomocí systému levád po celé východní straně ostrova a samospádem zásobuje i naší zahradu v oblasti Montes de Luna. Tento prales je rájem pro pěší turisty a milovníky přírody. 

Les je tvořen převážně vavříny (Laurus novocanariensis), které vytvářejí hustý zelený baldachýn. Kromě vavřínů zde roste mnoho dalších endemických rostlin, jako jsou kapradiny, mechy a různé druhy lián. Vlhké a stinné prostředí lesa podporuje růst těchto rostlin, které tvoří jedinečný ekosystém.

Fauna v Los Tilos je stejně pestrá jako flora. Les je domovem pro mnoho druhů ptáků, včetně kanárského holuba (Columba junoniae) a kanárského datla (Dendrocopos major canariensis). Kromě ptáků zde žijí také různí bezobratlí a plazi, kteří se přizpůsobili specifickým podmínkám tohoto prostředí.

Mezi nejoblíbenější stezky patří:

  • Sendero del Cubo de la Galga: Tato stezka vede skrze srdce vavřínového lesa a je ideální pro ty, kteří chtějí zažít krásu Los Tilos v celé své kráse. Stezka je středně náročná a nabízí úchvatné výhledy na les a okolní hory.
  • Ruta de Los Nacientes de Marcos y Cordero: Tato náročnější stezka vede k pramenům Marcos a Cordero, kde mohou návštěvníci obdivovat křišťálově čistou vodu vyvěrající ze skal. Stezka zahrnuje průchod několika tunely a je nezapomenutelným dobrodružstvím pro každého turistu.
  • Sendero de Los Tilos a El Espigón Atravesado: Tato stezka vede z návštěvnického centra Los Tilos na vrchol El Espigón Atravesado, odkud se nabízí panoramatický výhled na celý lesní komplex a okolní krajinu.

Vstupní bránou do rezervace Los Tilos je návštěvnické centrum, kde se návštěvníci mohou dozvědět více o historii, flóře a fauně tohoto jedinečného místa. Centrum nabízí různé expozice, informační panely a interaktivní prezentace, které přibližují význam a krásu Los Tilos. K dispozici jsou také mapy a informace o turistických stezkách.

Los Tilos je také známý svými nádhernými vodopády a prameny. Nejznámější z nich je Cascada de los Tilos, impozantní vodopád, který je oblíbeným cílem návštěvníků. Průzračná voda padající z velké výšky vytváří osvěžující mlhu a dodává tomuto místu magickou atmosféru.

Sever ostrova a Puntagorda

Sever La Palmy je známý svou úchvatnou krajinou a tradičními vesnicemi. Najdete zde divoká úbočí a v oblasti Santo Domingo i nejdelší pláž ostrova, která je i jednou z nejhůře dosažitelných. Playa de Bujaren je známá i díky natáčení seriálu Zaklínač a cesta na ní není vhodná pro děti a nezkušené turisty. Na malebném náměstí Santa Dominga se pak nezapomeňte zastavit na oběd do české restaurace La Plaza, kde Vás přivítá vždy usměvavá Petra.

Cestou na východ se určitě zastavte v Las Tricias, kde vede krásná trasa za dračími stromy, lemovaná mandlovým sadem. Další místo severu, které si nenechte ujít je Puntagorda. Zde můžete navštívit každý víkend místní trhy plné čerstvého ovoce, zeleniny a řemeslných výrobků. Trhy jsou otevřené v sobotu od 15:-19:00 a v neděli 11-15:00. Nezapomeňte ochutnat místní speciality a navštívit Mirador de Izcagua, odkud se nabízí úžasné výhledy na okolní krajinu.

Poris de Candelaria

Tato malebná rybářská vesnice, ukrytá v jeskyni na západním pobřeží, je jedním z nejlépe střežených tajemství La Palmy. Poris de Candelaria je dostupný pouze pěšky nebo lodí a nabízí unikátní atmosféru a nádherné výhledy na oceán.

6_1

Tazacorte a Puerto Naos

Tazacorte a Puerto Naos jsou dvě krásná pobřežní města na západním pobřeží La Palmy, která byla nedávno ovlivněna erupcí nové sopky. Přestože erupce způsobila značné škody, tyto pláže zůstaly neporušeny a rychle se na ně vrací život.

Tazacorte je známé svými malebnými plážemi a přístavem, zatímco Puerto Naos láká návštěvníky svou krásnou pláží a živou atmosférou. Obě oblasti doporučuji hlavně v zimních a jarních měsících, kdy je na východní straně ostrova vyšší oblačnost a srážky.

Los Llanos a Caldera Taburiente

Los Llanos je druhé největší město ostrova a je ideálním výchozím bodem pro návštěvu národního parku Caldera Taburiente. 

Caldera je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších přírodních útvarů na ostrově La Palma a zároveň jedním z největších sopečných kráterů na světě. Tento kráter se nachází v centrální části ostrova a tvoří jádro národního parku, který byl vyhlášen v roce 1954.

Caldera de Taburiente je obrovský sopečný kráter s průměrem přibližně 10 kilometrů a hloubkou přes 1 500 metrů. Tento kolosální kráter vznikl před miliony let v důsledku mohutné sopečné erupce a následného kolapsu sopky. Procesy eroze a tektonické činnosti následně vytvarovaly současný vzhled kaldery.

Národní park je domovem pro bohatou a rozmanitou flóru a faunu. Lesy tvořené kanárskými borovicemi (Pinus canariensis) a dalšími endemickými druhy rostlin pokrývají strmé svahy kráteru. Park je také domovem pro mnoho druhů ptáků, plazů a bezobratlých, které se přizpůsobily specifickým podmínkám tohoto jedinečného ekosystému.

Tento park je domovem pro úchvatný vodopád Cascada de colores, který se vyznačuje barevnými sedimenty a čistou horskou vodou. Turisté mohou prozkoumat rozmanité stezky parku a obdivovat nádhernou přírodu a panoramatické výhledy. Do vrchní části parku je však potřeba povolení k vjezdu autem, které si můžete vyřídit v odkaze: rezervace místa.

Nejvyšší bod ostrova a Ruta de los Volcanos

Nejvyšší bod La Palmy, Roque de los Muchachos se nadmořskou výškou 2 426 metrů nabízí návštěvníkům nejen úchvatné výhledy, ale také jedinečné astronomické zážitky. Nachází se na severní straně ostrova v národním parku Caldera de Taburiente.

Roque de los Muchachos je známý svými panoramatickými výhledy, které při dobré viditelnosti zahrnují celé souostroví Kanárských ostrovů. Z vrcholu můžete vidět hluboký kráter Caldera de Taburiente, který je obzvláště působivý za úsvitu nebo při západu slunce, kdy se krajina zbarví do zlatavých a oranžových odstínů.

Roque de los Muchachos je domovem pro jedno z nejdůležitějších astronomických observatoří na světě, Observatorio del Roque de los Muchachos. Díky své nadmořské výšce, čistému ovzduší a minimálnímu světelnému znečištění je toto místo ideální pro pozorování hvězd a vesmírných objektů.

Observatoř zahrnuje několik velkých teleskopů, včetně Gran Telescopio Canarias (GTC), největšího optického teleskopu na světě. Observatoř je využívána vědci z celého světa k provádění výzkumu v oblasti astronomie a astrofyziky. Pro veřejnost jsou k dispozici prohlídky, které umožňují nahlédnout do světa profesionální astronomie.

Zde začíná slavná Ruta de los Volcanos, turistická stezka vedoucí přes sopečnou krajinu pohoří Cumbre Vieja až do Fuencaliente. Tato trasa nabízí nezapomenutelné zážitky a úchvatné výhledy na sopečné kužele, lávová pole a solné pláně. 

Fuencaliente a solné pláně

Na jižním konci ostrova se nachází oblast Fuencaliente, která je známá svými solnými pláněmi a majákem Faro de Fuencaliente. Solné pláně jsou fascinujícím místem, kde můžete sledovat tradiční výrobu soli a obdivovat nádherné scenérie.

La Palma je ostrov plný přírodních krás a kulturního bohatství, který nabízí nespočet možností k objevování. Navštivte i naší farmu Ostrovchuti s.r.o. a objevte, jak můžete podpořit místní farmáře a vychutnat si kvalitní exotické plody z organických plantáží v Montes de Luna na La Palmě.

 

Autorka článku: Elisabeth Kapitánová, farmářka z Ostrovachuti