Mučenka, původ a benefity

 

mučenka3

Mučenka neboli parchita: vášeň, která omlazuje. Čeleď Passifloraceae pochází z tropických a subtropických oblastí světa. Rod Passiflora má velmi širokou oblast rozšíření s více než 500 druhy rozšířenými v teplých oblastech Ameriky, několik druhů v Asii, Austrálii a Evropě, což znamená, že se pěstuje téměř všude na planetě.

Mučenka (Passiflora edulis) je díky své vynikající chuti, zvláštní vůni a kyselosti jedním z nejžádanějších druhů ovoce na světě. Na trhu je možné sehnat čerstvou nebo zpracovanou ve formě želé, džemu, džusu a koncentrátu. V nealkoholických nápojích, zmrzlině i vínu.

Zaujímá v mezinárodním měřítku třetí nejvýznamnější pozici mezi šťávami z exotického ovoce po mangu a ananasu!

Mučenka je popínavá, vytrvalá, robustní, mohutná a může měřit 5 až 10 m, proto má při jejím pěstování zásadní význam vytvoření opěrných konstrukcí.

 

Původ 

V Brazílii, centru původu mučenky, ji domorodci pojmenovali „maraú-ya“, což pochází z ovoce „marahu“, které zase pochází z „ma-râ-ú“, to znamená „věc, která se jí z doušek“, takže spojení dvou slov znamená „ovoce, které se sní jedním douškem“

mučenka květ

První popis rodu byl proveden v roce 1569, s druhem Passiflora incarnata L. běžně známým jako Granadilla . Tato rostlina byla poslána papeži Pavlu V., který ji nařídil pěstovat v Římě a informoval, že představuje božské zjevení. Od toho je odvozen i název rostliny.

Španělští misionáři z Nového světa totiž nacházeli spojitost s anatomií rostliny a ukřižováním Ježíše Krista. Tři pestíky představují hřebíky, pět tyčinek rány, pnoucí se stonek reprezentuje trnovou korunu, deset okvětních lístků je deset apoštolů přítomných na mučednictví. Axilární úponky jsou biče a ovoce je pak svět, který byl vykoupen.

Legenda praví, že kněz, který přišel na misie v severovýchodní Argentině, přecházel každý den džungli a hledal indiány, aby je obrátil k víře. Jednou, když přecházel stezku, uslyšel mučivý nářek dívky, která se pronásledována jaguárem uchýlila do větví slabého stromu.

Právě tam misionář odhodlaně zamířil a přitahoval na sebe zuřivost jaguára. Mezitím se šelma, zanechávající jednu kořist pro druhou, vrhla na kněze a strašlivými a mocnými drápy mu zničila život. Krev zalévala měkkou půdu, na které se brzy poté, co se zrodila rostlina, objevila mučenka, jejíž květ připomíná světu krásu utrpení pro dobro druhých.

 

Benefity

Mučenka obsahuje velké množství sacharidů, které zvyšují její kalorickou hodnotu, dále je to ovoce bohaté na vitamín C, provitamin A, niacin a minerální látky jako vápník, železo, draslík, fosfor a hořčík. Konzumace se doporučuje osobám s vysokými nutričními potřebami, tedy dětem, sportovcům a těhotným či kojícím ženám.

Nálev z jejích listů se používá jako sedativum, protizánětlivé, diuretikum, tišící bolesti svalů a hlavy, tonikum, dále jako léčba hypertenze, klimakterických příznaků, střevních křečí nervového původu a koliky u kojenců.

Protože je antioxidantem, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a díky vysokému obsahu vlákniny působí jako projímadlo, zlepšuje střevní průchod, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. 

marakujamučenka2