Historie banánů

Banán a jeho historie

 

Banán je jedna z prvních domestikovaných rostlin, která se pěstuje již více jak 10 tisíc let.

zahrada

 

Původní planý banán je rostlina z džungle Musa Acuminata, která obsahuje velká, velmi tvrdá a nejedlá semena.

Banán v podobě jak ho známe dnes pochází z Jihovýchodní Asie a předpokládá se, že rostlina byla vypěstována mutací již před 2 tisíc lety. Banánovníky se od té doby množí řezy, ne semeny a z tohoto důvodu jsou všechny banány klony svých předků. Nicméně i přesto máme dnes přes 500 druhů banánů.

Původ slova banán

Slovo "banán" pochází z arabského slova "banan" znamenající prst, snad pro jeho určitou podobnost s prstem. Toto slovo pak rozšířili afričtí otroci pracující na plantážích v Brazili a toto slovo se ujalo napříč Evropou, kromě Španělska, kde banánům říkají "platanos".

tri banany

Původně se pro banány používalo slovo "platány", "platanos", které pochází z řeckého slova "platus" = plochý a poukazuje na široké listy banánovníků. 

Banány dorazily na Kanárské ostrovy v 15. století, odkud se pak v roce 1516 rozšířily do Ameriky. Španělé převezli banány nejdříve do Mexika a později Portugalci do Brazílie.

A pokud byste měli zájem vyzkoušet, jak chutnají pravé kanárské banány, zkuste třeba naše sušené banánové kolečka 

Kanárské plátanos (banány) jsou specifická odrůda, kterou si vypěstovali Španělé pro své mlsné jazýčky. Proti nám známým banánům, (které mají původ převážně z Jižní Ameriky) jsou plátanos sladší, mnohem šťavnatější a chutnější! 

Díky stabilnímu, slunečnímu počasí Kanárských ostrovů, kvalitní sopečné půdě a dostatku vlhkosti jsou kanárské banány jedinečné. 

Historie pěstování banánů na Kanárských ostrovech sahá až do 16. století, kdy sloužily jako důležitá plodina při zásobování obchodních lodí mířících na dlouhou cestu do Ameriky. 

Možná se ptáte, proč tento druh banánu neznáte. Do České Republiky se totiž nedováží. Jejich produkce není příliš velká a proto pokrývá pouze poptávku na Kanárských ostrovech a Španělsku.

Nicméně nyní si již můžete vychutnat jejich intenzivní chuť ať už ve formě krájených banánových plátků edice "Sport", která je ideální na cesty a pro všechny sportovce jako rychlý dobíječ sacharidů, nebo ve formě banánových koleček, jako chutný a zdravý snack třeba k hezkému seriálu.  

A nebo je libo banán v čokoládě? Náš je s 80% BIO čokoládou, ale raději si ho nekupujte, protože se na něm můžete stát závislí :)

 uli