Jahody a exotické ovoce: 4 svěží recepty na léto
Jahody samy o sobě chutnají skvěle, ale když se spojí s exotickým ovocem, vznikne úplně jiný zážitek. Sladké mango, šťavnatý ananas, aromatická marakuja nebo voňavý meloun cantaloupe dokážou z obyčejné misky jahod vytvořit lehký letní dezert, snídani nebo zdravou svačinu.
Připravili jsme pro vás čtyři jednoduché recepty, které zvládnete během pár minut.

1. Jahodový salát s mangem, marakujou a limetkou
Tahle kombinace je krásně svěží, voňavá a výrazně tropická. Jahody dodají jemnou kyselinku, mango sladkost a marakuja typickou exotickou vůni.
Suroviny:
- 250 g čerstvých jahod
- 1 zralé mango
- 2 marakuji
- šťáva z ½ limetky
- 1 lžička medu nebo třtinového sirupu
- pár lístků máty
Postup:
Jahody omyjte a nakrájejte na poloviny nebo čtvrtky. Mango oloupejte a nakrájejte na kostky. Vložte ovoce do mísy.
Marakuju rozkrojte a dužinu se semínky vydlabejte přímo na jahody s mangem. Přidejte limetkovou šťávu, případně trochu medu, a vše jemně promíchejte.
Nakonec přidejte nasekanou mátu a podávejte vychlazené.
Tip:
Salát můžete podávat samotný, nebo ho doplnit bílým jogurtem, kokosovými chipsy či granolou.

2. Jahody s ananasem, mátou a limetkou
Jednoduchý ovocný salát, který chutná jako léto. Ananas dodá šťavnatost, jahody svěžest a limetka s mátou vše krásně propojí.
Suroviny:
- čerstvé jahody
- čerstvý ananas
- šťáva z limetky
- pár lístků máty
- volitelně trochu medu
Postup:
Jahody nakrájejte na poloviny. Ananas oloupejte, odstraňte tužší střed a dužinu nakrájejte na menší kostky.
Ovoce dejte do mísy, zakápněte limetkovou šťávou, přidejte nasekanou mátu a podle chuti trochu medu. Jemně promíchejte a nechte pár minut odpočinout v chladu.
Tip:
Tento salát je výborný jako lehký dezert po obědě nebo jako osvěžující svačina během teplého dne.

3. Jahodovo-mangový pohár s marakujou
Krémový jogurt, sladké mango, svěží jahody a aromatická marakuja vytvoří jednoduchý dezert do skleničky. Hodí se i jako snídaně nebo odpolední svačina.
Suroviny:
- čerstvé jahody
- zralé mango
- 1–2 marakuji
- bílý nebo řecký jogurt
- granola nebo kokosové chipsy
Postup:
Jahody nakrájejte na menší kousky. Mango oloupejte a nakrájejte na kostky. Marakuju rozkrojte a vydlabejte dužinu.
Do skleničky vrstvěte jogurt, jahody, mango a marakuju. Nahoru přidejte granolu nebo kokosové chipsy.
Tip:
Pokud chcete pohár sladší, můžete do jogurtu vmíchat trochu medu. Marakuja ale sama dodá výraznou chuť, takže často není potřeba nic dalšího.

4. Jahodový salát s melounem cantaloupe a marakujou
Meloun cantaloupe je jemně sladký, voňavý a šťavnatý. S jahodami a marakujou vytvoří lehký ovocný salát, který se skvěle hodí na léto.
Suroviny:
- čerstvé jahody
- meloun cantaloupe
- 1–2 marakuji
- šťáva z limetky nebo pomeranče
- čerstvá máta
Postup:
Meloun rozkrojte, odstraňte semínka a dužinu nakrájejte na kostky. Jahody omyjte a rozkrojte. Vložte vše do mísy.
Přidejte dužinu z marakuji, trochu limetkové nebo pomerančové šťávy a nasekanou mátu. Jemně promíchejte a podávejte vychlazené.
Tip:
Pro hezčí servírování můžete meloun vykrojit do kuliček a salát podávat v miskách nebo skleničkách.

Proč jahody kombinovat s exotickým ovocem?
Jahody mají jemnou sladkokyselou chuť, která se krásně doplňuje s výraznějšími tropickými plody. Mango dodá krémovou sladkost, ananas šťavnatost, marakuja intenzivní vůni a meloun cantaloupe lehkost.
Díky tomu vzniknou dezerty, které jsou jednoduché, barevné a přirozeně svěží. Nepotřebujete složité suroviny ani dlouhou přípravu – stačí kvalitní ovoce, pár minut času a chuť vyzkoušet něco nového.
Ať už si připravíte ovocný salát, jogurtový pohár nebo jen rychlou misku nakrájeného ovoce, jahody s exotickým ovocem jsou skvělý způsob, jak si doma dopřát chuť léta.
