Dračí ovoce, vše co potřebujete vědět

 

Dračí ovoce úvod

Dračí ovoce je plodem popínavého kaktusu známého jako pitaya rodu Hylocereus. Tato rostlina je původem z jižního Mexika, tichomořské části Guatemaly a Kostariky.

Před patnácti lety byla pitaya prakticky neznámá, ale dnes je populární na evropském trhu a na globálním trhu, včetně Vietnamu, Kolumbie, Mexika, Costa Rica, USA (Florida a Kalifornie) a Nikaragua. My jsme se rozhodli pro pěstování na Kanárských ostrovech, kde je ideální klima i složení půdy. Ovoce z ostrovů dosahuje dokonce daleko vyšší kvality, než z výše zmíněných oblastí.

Morfologie

Pitaya je vytrvalá popínavá rostlina s bohatým rozvětvením. Může dosáhnout délky 0,5 až 2 m.

Má dva typy kořenů:

  1. Primární kořeny tvoří systém tenkých a povrchových kořenů s absorpční funkcí.

  2. Sekundární nebo adventivní kořeny se vyvíjejí ve vzdušné části s podpůrnou funkcí.

Stonky nebo listy jsou rozvětvené, zelené, šťavnaté, se třemi hranami nebo stranami a členěné rovnými částmi. Okraje listů mají areoly, ve kterých jsou skupiny 2 až 4 trnů. Z horní části areol se rodí květy a rozvětvení. Stonek funguje jako regulátor vody a podílí se na fotosyntéze.

Květy jsou hermafroditní, velké (15-30 cm dlouhé), trubkovité a bílé, nažloutlé nebo růžové. Ze spodní části květu vyrůstají velké kopinaté, tenké a špičaté segmenty krémové barvy.

Její květy se otevírají pouze v noci a jsou velmi citlivé na měsíční světlo. Pokud je rostlina umístěna ve skleníku nebo zákrytu je počet květů velmi nízký nebo vůbec nekvete.

Mnoho druhů je třeba opylovat ručně. Křížením již existují variace, které opylovaní nevyžadují, ale výsledné ovoce je malé a není tak chutné. 

dračí ovoce 7
 

Dračí ovoce je podle odrůdy bílé, karmínové nebo tmavě červené, existují však i světle žluté odrůdy. Dužina je prorostlá drobnými černými semeny.

 

Pěstování

Dračí ovoce preferuje teplé sub-vlhké klima. Daří se jí však i v suchém podnebí. Optimální teplota pro vývoj rostliny se pohybuje kolem 16-25ºC, nízké teploty nesnáší. Na druhou stranu teploty nad 38ºC mohou způsobit popáleniny. Z toho důvodu musí například v Brazílii aplikovat na pokožku rostlin opalovací krém.

Pěstování pitay vyžaduje vysokou svítivost pro rozvoj různých fyziologických procesů. Dostatečné slunečního i měsíčního svitu stimuluje rašení poupat.

Dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření může být pro pitaya škodlivé, takže je vhodné, aby jeho expozice byla částečná (30% stín). Nadbytek stínu však může způsobit snížení produkce.
 
Je to rostlina, která se snadno přizpůsobí suchým, chudým a kamenitým půdám. Preferují však vlhké, hlinitopísčité půdy, s dobrou drenáží pro jejich citlivost na přemokření, bohaté na organickou hmotu a mírně kyselé pH (5,5-6,5).
 
Rostlina nevyžaduje hojnou vodu. Podpůrná závlaha by měla být poskytnuta během prvních dvou let výsadby, aby se stimuloval adekvátní vegetativní růst. V následujících letech by se měla zalévat pouze během kvetení, protože pokud je zalévána v období sucha, může to způsobit jeho pokles.
 
Choroby
 

Hniloba stonků (Erwinia carotovora): Toto je nejškodlivější onemocnění pro pitaya. Příznaky se projevují chlorotickými skvrnami, které mohou pokrýt celý list, až způsobí vodnatou hnilobu. Konečná fáze je úplná destrukce rostliny. 

Preventivní opatření, jako je: eliminace napadeného rostlinného materiálu, udržování listů v suchu, zamezení poranění rostlin, dezinfekce řezných nástrojů atd.

Na obrázku je rostlina napadená hnilobou, kvůli vytrvalým dešťům v lednu 2023. Neustálé přívaly vody zcela zničily hlavní stonek u několika rostlin. Zajímavé ovšem je, že vrchní část je stále aktivní a přibývají nové listy

   

Rybí oko (Dothiorella sp.): Příznaky tohoto onemocnění se projevují v listech přítomností malých kruhových hnědých skvrn s oranžovými tečkami uprostřed. K jeho potlačení se doporučuje provádět řadu preventivních opatření, jako je: výsadba zdravého materiálu, odstraňování napadeného rostlinného materiálu, udržování listů v suchu, zamezení poranění rostlin, dezinfekce prořezávacích nástrojů atd.

V případě silného napadení se používá minerální posyp HD Cupromix, který je vhodný pro ekologické zemědělství.
 

Antraknóza (Colletotrichum sp.): Houba, která způsobuje toto onemocnění, je zvýhodněna přítomností vysoké relativní vlhkosti a teploty (20-30ºC). Příznaky se objevují v listech a plodech s přítomností vpadlých kruhových černých skvrn. 

Nejcharakterističtějším příznakem této choroby je vadnutí a kolaps rostlin. Na stoncích a výhonech jsou pozorovány kruhové hnědočerné skvrny, zatímco na plodech se tvoří propadlé nahnědlé skvrny pokryté růžovými nebo oranžovými výtrusy. 

Pro zvládnutí tohoto onemocnění je třeba provést řadu preventivních opatření, jako jsou:

- Výsadba zdravého rostlinného materiálu.

- Eliminace zasaženého rostlinného materiálu.

- Dezinfekce použitých materiálů.

- Půdy s dobrou drenážní kapacitou.

S touto chorobou nemáme osobní zkušenost, ale často vídáme ovoce se znaky napadení na Českém trhu.  

Škůdci:

Mravenci: s oblibou napadají mladé pupeny a během období sucha dělají velké díry i do hlavních listů. Likvidace mravenců je velmi komplikovaná, pokud se nechcete uchýlit k použití pesticidu.

Velmi dobře fungují lepové pásky, postřik z chilli papriček a včasný zásah.

 
 farma5