SUSENE

Původ slova banán a historie banánů

Banán je jedna z prvních domestifikovaných rostlin, která se pěstuje již více jak 10 tisíc let.

Původní planý banán je rostlina z džungle Musa Acuminata, která obsahuje velká,velmi tvrdá a nejedlá semena.

Banán v podobě jak ho známe dnes pochází z Jihovýchodní Asie a předpokládá se, že rostlina byla vypěstována mutací již před 2 tisíc lety. Banánovníky se od té doby množí řezy, ne semeny a z tohoto důvodu jsou všechny banány klony svých předků. Nicméně i přesto máme dnes přes 500 druhů banánů.

Původ slova banán

Slovo "banán" pochází z arabského slova "banan" znamenající prst, snad pro jeho určitou podobnost s prstem. Toto slovo pak rozšířili afričtí otroci pracující na plantážích v Brazili a toto slovo se ujalo napříč Evropou, kromě Španělska, kde banánům říkají "platanos".

Původně se pro banány používalo slovo "platány", "platanos", které pochází z řeckého slova "platus" = plochý a poukazuje na široké listy banánovníků. 

Banány dorazily na Kanárské ostrovy v 15. století, odkud se pak v roce 1516 rozšířily do Ameriky. Španělé převezli banány nejdříve do Mexika a později Portugalci do Brazílie.

A pokud byste měli zájem vyzkoušet, jak chutnají pravé kanárské banány, zkuste třeba naše sušené banánové kolečka 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení