Jak chutná dračí ovoce?
Dračí ovoce má jemně sladkou chuť, která místy přechází do lehce kyselkavých tónů. Je velmi osvěžující a svou strukturou připomíná kiwi – dužnina je měkká, šťavnatá a plná drobných jedlých semínek, která příjemně křupou mezi zuby.
Chuť však může výrazně záviset na odrůdě a stupni zralosti, ve kterém bylo ovoce sklizeno. Zatímco některé druhy (například žlutá pitahaya) bývají výrazně sladší a aromatičtější, jiné mohou mít chuť jemnější nebo s větším podílem kyselosti – zvlášť pokud nejsou plně dozrálé.
Pokud někdy navštívíte naší farmu na La Palme, budete překvapení, kolik různých druhů a chutí může dračí ovoce mít!
Odrůdy podle barvy dužniny a chuti:
Žluté dračí ovoce
Žluté dračí ovoce, odrůda Palora
- Nejsladší dračí ovoce (až 20–22 °Brix)
- Výrazně aromatické a oblíbené dětmi
Odrůdy s červenou dužninou
Tesoro -sladká chuť bez kyselých tónů
Marmel -sytě červená, kombinace sladkosti a jemné kyselosti
Odrůdy s růžovou dužninou
Phisicum Grafiti - růžová dužnina, vyváženě sladká s jemnou kyselinkou
Odrůdy s bílou dužninou
Pitahaya Undatus - bíla dužnina, kterou jsme si vybrali pro pěstování na La Palmě, chuťově výraznější než ostatní bílé odrůdy, sladkost cca cca 17°Brix
Vietnames White - odrůdu, kterou možná znáte i v ČR, protože je jednou z nejrozšířenějších bílých odrůd ve Asii. Není moc sladka (cca 10- 12°Brix), chuťově nevýrazná
Rozdíl v chutí dračího ovoce vás překvapí
Rozdíl v chuti však není jen v odrůdě, ale i v tom, v jaké fázi zralosti se plod sklízí. Dračí ovoce totiž není klimakterické ovoce – to znamená, že po sklizni už dále nedozrává.
Pokud se tedy sklidí příliš brzy, zůstane méně sladké a bez plně rozvinuté chuti. Nejlepší chuť, aroma i sladkost získá jen tehdy, když dozraje přímo na rostlině. Proto je klíčové sklízet dračí ovoce v optimální zralosti – tak, jak to děláme na naší farmě.