Exotické ovoce na talíři: Papája

Papája – exotické ovoce plné chuti a vitamínů

Papája (Carica papaya) je jedno z nejznámějších tropických ovocí, často nazývaná také „ovoce andělů“. Je sladká, šťavnatá, plná vitamínů a enzymů a zároveň lehce stravitelná. Pochází z Latinské Ameriky, ale dnes se pěstuje po celém světě – včetně Kanárských ostrovů, kde ji ekologicky pěstujeme na naší farmě Ostrovchuti. V tomto článku se dozvíte více o původu, odrůdách, zdravotních účincích a způsobech konzumace papáje.

Původ a historie papáje

První zmínky o papáje pochází z jižního Mexika a Střední Ameriky, kde ji pěstovali již Mayové a Aztékové. Do Evropy se dostala v 16. století díky španělským a portugalským dobyvatelům. Dnes patří k největším producentům Indie, Indonésie a Brazílie. Na Kanárských ostrovech papáje prospívají díky sopečné půdě a slunečnému klimatu – například naše ekologická farma na La Palmě produkuje sladké a výživné plody bez použití chemie.

Jak papája vypadá a roste

Papája roste na vysoké bylinné rostlině, která připomíná strom. Plody dozrávají po celý rok přímo na kmenu a dorůstají délky až 45 cm. Zralé mají žlutou až oranžovou slupku, uvnitř najdete měkkou dužinu a černá jedlá semínka. Dužina může být oranžová, růžová i červená, podle odrůdy.

Jak se jí papája

Zralou papáju stačí rozkrojit podélně napůl, vydlabat černá semínka a dužinu jíst lžičkou – podobně jako meloun nebo avokádo. Můžeš ji také nakrájet na kostky nebo plátky a podávat samostatně, nebo jako součást ovocného talíře. Slupka se nejí, stejně jako většina tropických plodů. Nejlépe chutná dobře vychlazená, kdy nejvíce vynikne její sladká, osvěžující chuť.

Nejznámější odrůdy papáje

  • Red Lady: Velké, sladké plody s červenooranžovou dužinou. Oblíbená pro vysoký výnos a odolnost vůči chorobám.
  • Sunrise Solo: Menší plody s jemnou strukturou a růžovou dužinou. Skvělá do salátů a dezertů.
  • Maradol: Mexická odrůda s velmi sladkou a bohatou dužinou, vhodná k přímé konzumaci.

Zdravotní přínosy papáje

Papája obsahuje:

  • Vitamín C – posiluje imunitu a chrání buňky
  • Vitamín A (betakaroten) – důležitý pro oči a pokožku
  • Vláknina – podporuje trávení
  • Papain – enzym napomáhající trávení bílkovin
  • Antioxidanty – chrání tělo před volnými radikály

Ekologické pěstování papáje

Na rozdíl od konvenčního pěstování, které často využívá chemii a geneticky modifikované odrůdy, pěstujeme papáju ekologicky – bez pesticidů, s použitím kompostu a přírodních metod ochrany rostlin. Díky tomu jsou naše plody čisté, bezpečné a plné přirozené chuti i živin.

Jak papáju konzumovat

  • Čerstvá: Nakrájená na poloviny a vydlabaná lžičkou.
  • Do ovocného salátu: Sladká chuť papáje skvěle doplňuje tropické kombinace.
  • Sušená: Jako zdravá svačina nebo součást směsí s ořechy.
  • Salsa z papáje: V kombinaci s rajčaty, limetkou a koriandrem k masu nebo rybě.
  • Nezralá papája: Vhodná do slaných jídel – např. thajské zelené saláty.

Léčivé účinky papáje

Díky enzymu papain podporuje papája trávení a zklidňuje zažívací trakt. Má také protizánětlivé účinky, posiluje srdce a detoxikuje organismus. Papájová semínka působí jako přírodní antiparazitikum a mohou se sušit a použít jako koření.

Závěr

Papája je výjimečné exotické ovoce, které spojuje vynikající chuť a bohaté nutriční hodnoty. Pokud hledáte papáju, která byla pěstována ekologicky a zrála pod sluncem, podívejte se na naši nabídku exotického ovoce.  Přinášíme vám čerstvé papáje přímo z farmy na Kanárských ostrovech – bez chemie, plné chuti a zdraví.